Nasze Działania
Regularna pomoc medyczna
We wtorki oraz soboty świadczymy pomoc lekarską i pielęgniarską w Noclegowni i Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Makuszyńskiego.
Dyżury terenowe i interwencyjne
W każdą środę prowadzimy dyżury opatrunkowo-lekarskie na Plantach Krakowskich, na Skwerze Andrzeja Wajdy. Oprócz tego, w ramach interwencyjnych dyżurów terenowych, docieramy do osób potrzebujących wsparcia w różnych miejscach Krakowa.
Pomoc w Ogrzewalni dla Bezdomnych Mężczyzn
W czwartki świadczymy pomoc opatrunkowo-lekarską w Ogrzewalni dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Księcia Józefa 52.
Baza logistyczna i szkolenia
Nasze zaplecze logistyczne i magazyn zaopatrzeniowy znajdują się przy ul. Garncarskiej. To tutaj organizujemy okazjonalne warsztaty i szkolenia, które przygotowują naszych wolontariuszy do pomocy.
Stawiamy na rozwój
Staramy się stale podwyższać poziom opieki medycznej oferowanej naszym pacjentom. W związku z tym inwestujemy w rozwój Fundacji i kwalifikacje osób w niej działających. Podczas dyżurów obserwujemy, że im większa wiedza i umiejętności naszych wolontariuszy, tym lepsza jakość i skuteczność opieki nad pacjentami.
Szkolenia
Naszym wolontariuszom zapewniamy szkolenia, których tematyka obejmuje przede wszystkim diagnostykę i leczenie ran, a także farmakoterapię najczęstszych chorób naszych pacjentów. Dbamy także o kształcenie umiejętności miękkich, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji interpersonalnej.
Współpraca
Współpracujemy zarówno z instytucjami publicznymi, takimi jak MOPS i Straż Miejska, jak i organizacjami pozarządowymi. Ogromnie cenimy sobie działania podejmowane wspólnie z innymi, m.in. Zupą na Plantach i Wspólnotą Hanna, a także pracę w ramach Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.
Jakość
By zapewniać naszym pacjentom jak najlepszą pomoc, inwestujemy w materiały, sprzęt diagnostyczny oraz wysokiej jakości środki opatrunkowe.
Cel, do którego dążymy...
…to nie tylko niesienie pomocy medycznej osobom w trudnej sytuacji życiowej. Mamy nadzieję, że nasza postawa i działania zwrócą uwagę społeczeństwa na osoby w kryzysie bezdomności i doprowadzą do wypracowania systemowych rozwiązań problemów, z którymi te osoby się mierzą.
Rok akademicki 2023/24 w liczbach
Tyle czasu poświęciliśmy w zeszłym roku na dyżurach opatrunkowo-lekarskich, mających na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności.
Tyle osób zaangażowało się wówczas w naszą misję. Dzięki determinacji naszych wolontariuszy możemy docierać do potrzebujących i świadczyć realną pomoc medyczną oraz wsparcie logistyczne.
Dyżury opatrunkowo-lekarskie są fundamentem naszego wsparcia. Obecnie odbywają się 4 razy w tygodniu, w różnych lokalizacjach Krakowa.
W ciągu ostatniego roku pomogliśmy niemal pięciuset osobom w kryzysie bezdomności. To liczba, która pokazuje, jak wielkie jest zapotrzebowanie na pomoc.
Tyle wystarczy, aby pokryć koszt jednego opatrunku. Każda darowizna, nawet najmniejsza, pozwala nam kontynuować naszą pracę i pomagać najbardziej potrzebującym.
Tyle osób w kryzysie bezdomności zidentyfikowano według danych z 2024 roku. Niemniej jednak, szacuje się, że rzeczywista liczba osób bezdomnych w mieście może być wyższa, sięgając około 2300 osób.
Realizacja zadań publicznych
„Świadczenie usług doraźnej pomocy medycznej dla osób w kryzysie bezdomności, przebywających w placówkach oferujących tymczasowe schronienie oraz w przestrzeni publicznej, na terenie Gminy Miejskiej Kraków.”
- Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 01.07.2023 – 30.06.2024 pt.: „Świadczenie usług doraźnej pomocy medycznej dla osób bezdomnych, przebywających w placówkach oferujących schronienie oraz w przestrzeni publicznej, na terenie Gminy Miejskiej Kraków.”
- Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 01.07.2022 – 30.06.2023 pt.: „Świadczenie usług doraźnej pomocy medycznej i doraźnej pomocy przedmedycznej dla osób bezdomnych, przebywających w placówkach oferujących schronienie oraz w przestrzeni publicznej, na terenie Gminy Miejskiej Kraków”.
- Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 01.07.2021 – 30.06.2022 pt.: „Świadczenie usług doraźnej pomocy medycznej i doraźnej pomocy przedmedycznej dla osób bezdomnych, przebywających w placówkach oferujących schronienie oraz w przestrzeni publicznej, na terenie Gminy Miejskiej Kraków”.
- Zadanie publiczne finansowane przez UMK, realizowany w okresie 15.03.2021-15.04.2021 pt.: „Przeciwdziałanie COVID-19”.
- Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 01.07.2020 – 30.06.2021 pt.: „Świadczenie usług doraźnej pomocy medycznej i doraźnej pomocy przedmedycznej dla osób bezdomnych, przebywających we wskazanych placówkach oferujących schronienie oraz w przestrzeni publicznej, na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Organizacja i realizacja usług doraźnej pomocy medycznej i przedmedycznej dla osób bezdomnych na terenie Gminy Miejskiej Kraków”.
- Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 07.12.2020 – 31.12.2020 pt.: „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w
kryzysie bezdomności w czasie pandemii COVID-19”. - Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 01.07.2019 – 30.06.2020 pt.: „Realizacja usług: doraźna pomoc medyczna i
doraźna pomoc przedmedyczna dla osób bezdomnych, na terenie Gminy Miejskiej Kraków.” - Grant współfinansowany przez UMK, realizowany w okresie 19.11. – 21.12.2018 pt.: „Wsparcie działań na rzecz poprawy jakości życia osób bezdomnych chorych, w okresie rekonwalescencji, po zakończonej hospitalizacji przez świadczenie doraźnej pomocy medycznej o przedmedycznej w noclegowni i schroniskach dla osób bezdomnych na terenie Gminy Miejskiej Kraków”.